סל הצעות

מבצעים חמים

עקבו אחרינו בפייסבוק

צילום וידאו במצלמת DSLR

"תגיד, אתה מצלם  DSLR?"
"מה  ההבדל בין  DSLR ל HD?"
"באיזה פורמט אתה מצלם וידאו?"
"אתה עושה מגנטים?" (השאלה הזו לא קשורה לנושא המאמר, אבל אותה אני נשאל הכי הרבה פעמים..)
 
לאחרונה, לא מעט מהשאלות ששואלים אותי קשורות בצורה כזו או אחרת לנושא הצילום הדיגיטלי בכלל ועולם הווידיאו בפרט..
אז מה זה בכלל DSLR  ? ומה יש בצילום הזה שכולם כל כך אוהבים?


בואו נתחיל מההתחלה.. מוכנים? יצאנו לדרך:
 Digital Single Lens Reflex camera, ובעברית פשוטה – מצלמת רפלקס דיגיטלית עם עדשה הניתנת להחלפה.
 
 מצלמות DSLR מקנות לנו את היכולת לצלם תמונה במראה קולנועי עם עומק שדה רדוד (האובייקט המרכזי חד ומפוקס ושאר הפרטים מטושטשים לחלוטין) , זויות צילום שונות ומעניינות, תנועות מצלמה חלקות ונעימות ובתנאי תאורה שונים..
זהו למעשה המראה הקולנועי שכולנו כל כך מתעלפים ממנו.. ולמעשה, היכולות האלו שציינתי למעלה מאפשרות לנו להדגיש פרטים מסויימים בתמונה ולמשוך את עיניו של הצופה לאורך הסיפור שאנחנו רוצים לספר..
בסופו של דבר - אם כבר עושים עלינו סרט, עדיף שנראה כמו כוכבי קולנוע, לא ככה? 
 
 
בשנים האחרונות מצלמות הרפלקס הדיגיטליות ביצעו קפיצת מדרגה עצומה בכל הנושא של צילום וידאו, והציבו רף גבוה מאוד של איכות ויכולות שליטה, בעיקר בזכות חיישן בגודל מלא -  Full Frame, איכות וידאו גבוהה - Full HD,  ואפילו יכולת שליטה בכמות הפריימים המצולמים בשנייה.. לצד כל זה מתווספת היכולת להשתמש בטווח רחב של עדשות שונות ואיכותיות המאפשרות לצלם בזוויות שונות, ממרחקים שונים ובתנאי תאורה שונים ובאופן כללי לקבל איכות תמונה גבוהה מאוד.
למעשה, איכות הצילום במצלמות DSLR כ"כ גבוהה שכיום רוב הקליפים, הפרסומות, סדרות הטלוויזיה ואפילו סרטי הקולנוע מצולמים במצלמות רפלקס – DSLR.
ובמילים פשוטות – זה פשוט נראה מעולה.. וזו כנראה הסיבה שכולם כ"כ אוהבים את זה.

למצלמות ה DSLR יש 2 מאפיינים טכניים עיקריים שהופכים את השימוש בהן לפשוט נוח וזול, ועם זאת – לקבל תוצאה באיכות גבוהה ומראה קולנועי:
 
חיישן המצלמה – כזכור, ייעודן המקורי של מצלמות ה DSLR הוא צילום תמונות סטילס, והחיישן הוא בעצם ממלא מקום ה"פילם" המסורתי.  החיישן בנוי מהמון קולטני אור רגישים, והם אלו למעשה ש"קולטים" את התמונה המצולמת.  ולכן, ככל שהחיישן גדול יותר – כך היכולת שלו לקלוט אור גבוהה יותר וכנ"ל לגביי הרגישות שלו לאור.
במצלמות ה DSLR , גודל החיישן מתחיל מ 17.3 X 13 מ"מ ועד למצלמות עם חיישן בגודל של 24X36 מ"מ – שזהו למעשה גודלו הפיזי של פריים בודד בסרט פילם (ולכן מצלמות אלו נקראות "מצלמות  ("Full Frame ככל שהחיישן גדול יותר, כך היכולת שלו לקלוט אור טובה יותר, וככל שיש יותר אור – התמונה תהיה נקייה יותר מ"רעשים" ובעלת טווח צבעים רחב יותר.  גודלו של החיישן מהווה יתרון גם בתנאי תאורה קשים, כי כאמור- ככל שהחיישן גדול יותר, יש בו יותר קולטני אור והרגישות שלו לאור גבוהה יותר.
 
העדשה –  מבלי להיכנס ליותר מידי פרטים טכניים וממש על קצה המזלג – העדשה בנויה למעשה ממכלול של עדשות, ובקצה שלהן קיים רכיב הנקרא: "צמצם" – שזהו למעשה הפתח שדרכו עובר האור אל החיישן שבמצלמה.  ככל שהפתח הזה גדול יותר, כך יעבור יותר אור דרך העדשה ולכן יגיע יותר אור אל החיישן שבמצלמה. גודל הצמצם מצויין באמצעות מספרים, כאשר ישנו יחס הפוך בין המספר לגודל הפתח – ככל שהמספר קטן יותר הוא מציין למעשה צמצם פתוח יותר, ולכן,  עדשה עם צמצם 1.4 תאפשר ליותר אור להגיע לחיישן מאשר  צמצם 5.6. אגב, גודל הצמצם משתנה מעדשה לעדשה, ובנוסף – הוא משפיע גם על עומק השדה שנראה בתמונה.
 
ולמה אני מספר לכם את כל זה? – מכיוון שבזכות המאפיינים הללו מצלמת ה DSLR פותחת בפנינו עולם חדש ומגוון של יכולות ויתרונות ומאפשרת למשתמש בה להביא את היצירתיות שלו לידי ביטוי..
היכולת לעבוד עם צמצם פתוח עוזרת לנו לקבל תמונה עם עומק שדה רדוד ואת המראה הקולנועי שכל כך קוסם לצופים.
היכולת לשלוט בכמות הפריימים בשניה ( FPS = Frames per Second) מאפשרת לנו למעשה ליצור "הילוך איטי" באיכות גבוהה עם מעבר חלק ואחיד בין הפריימים המצולמים.
היכולת לשלוט ברמת הרגישות של החיישן - ISO – מאפשרת לנו לעבוד בתנאי תאורה שונים וקשים. כמובן שנשתדל לצלם ברמת ISO נמוכה ככל האפשר על מנת להימנע מ"רעשים" בתמונה, אך גבוהה מספיק על מנת שתתאים לתנאי התאורה שלנו.
העובדה כי מצלמות ה DSLR הן לרוב קטנות יותר וקלות ממצלמות הווידאו , מאפשרת לנו לשחק עם הקומפוזיציה של התמונה וליצור תנועות מצלמה חלקות ומיוצבות ביחד עם זויות צילום שונות ומעניינות ולהשיג מראה קולנועי מקצועי ונעים לעין.   
ביצוע פוקוס וידאו (מיקוד) במצלמות ה DSLR  נחשב ל"עקב האכילס" של מצלמות אלו ורבים רואים בו חיסרון מכיוון שלרוב המיקוד ייעשה בצורה ידנית ולא אוטומטית והסיבה לכך היא שהמצלמה מחפשת את הפוקוס באמצעות המידע שמגיע מחיישן הצילום, שזו כמות עצומה של מידע ולכן פעולת המיקוד איטית להחריד!!!
אני חייב להודות שבעיניי זה דווקא יתרון.. השימוש בפוקוס בצורה ידנית מאפשר לי להחליט בכל שלב של הצילום היכן תהיה תשומת הלב של הצופה..
ונקודה אחרונה שהייתי רוצה להתייחס אליה היא נושא איכות התמונה  – איכות התמונה נגזרת מהרזולוציה שבה אנו מצלמים וזה כמובן תלוי בסוג המצלמה וביכולות שלה. רובן המוחלט של מצלמות ה DSLR מצלמות באיכות של HD Ready   (רזולוציה של  1280x720פיקסלים) וחלק לא מבוטל ממצלמות ה DSLR מאפשרות צילום באיכות של Full HD (רזולוציה של 1920x1080 פיקסלים). כמובן שמומלץ לצלם באיכות הגבוהה ביותר שהמצלמה מאפשרת לנו.
 
ועוד מילה אחרונה לפני סיום - צילום בוידאו מוסיף לתמונה שלנו מימד חדש ומרתק- מימד הזמן!!! באמצעותו אנחנו מעוררים אצל הצופה רגשות שונים ומפתחים אצלו עניין לאורך הסיפור שאותו אנו באים לספר. המאמר הקצר הזה נועד להפגיש אתכם עם מושגי היסוד בעולם הצילום ולמעשה מהווה מבוא בלבד. אם יש לכם מצלמת רפלקס שמסוגלת לצלם וידאו - קחו אותה ביד, תלמדו ותנצלו את היכולות שלה ואני מבטיח לכם שעולם שלם חדש ומפתיע ייפתח בפניכם.
 
אתם עדיין פה???
רוצו לצלם !!!
נוה.
  
הטיפ באדיבות נוה בן שמואל ( פוטוגני חיים בוכריס)


את הצלמים הטובים ביותר אנחנו מרכזים עבורכם באתר עד החתונה.
תיכנסו לרשימת הצלמים המופיעה באתר וזכו בהטבות ובהנחות
הסר הכל 0 ספקים התווספו בקשו הצעת מחיר